Wolność w projektowaniu i dodatkowe m2

Budując dom w dzisiejszych czasach…

Budując dom w dzisiejszych czasach, mamy do dyspozycji bardzo dużo systemów budowlanych. Zaczynając od tradycyjnej budowy za pomocą zaprawy i pustaków, a kończąc na drukowaniu domu drukarką 3D. Nowoczesne technologie nie bez powodu wypierają z rynku tradycyjne metody, dlatego w Eco Solid Houses zdecydowaliśmy się na budowanie technologią ICF (Insulated Concrete Forms). Spośród wielu korzyści, w tym artykule skupimy się na łatwości projektowania, braku ograniczeń dla projektanta oraz  możliwości uzyskania dodatkowych  m2 w domu, jednocześnie otrzymując cieplejszą ścianę niż w przypadku tradycyjnych systemów budowlanych.

Czym jest technologia ICF?

Metoda ICF, czyli metoda szalunku traconego to technologia budowy, która polega na użyciu form z neoporu lub periporu do tworzenia struktury budynku, a następnie wypełnianiu ich betonem. Formy nie tylko służą jako szalunek dla betonu, ale także pozostają na miejscu po wylaniu betonu, łącząc się z nim i zapewniając izolację termiczną budynku, dzięki czemu zbudowanych w ten sposób ścian nie trzeba dodatkowo ocieplać. Ocieplenie to jest wyjątkowo efektywne, o czym pisaliśmy więcej w artykule na temat mostków cieplnych.

Korzyści projektowania domu technologią ICF

Elastyczność projektowania

Domy budowane technologią ICF mogą przyjmować niemal dowolne kształty i wielkości, co umożliwia realizację najbardziej ambitnych projektów. Wynika to  z tego, że producenci mają dużą łatwość w tworzeniu form, my natomiast możemy z łatwością docinać każdy element w taki sposób, by spełnić wszystkie wymagania w aspekcie wizualnych i użytkowym. 

Jedynym ograniczeniem jest tworzenie konstrukcji w taki sposób aby zapobiec powstawaniu mostków termicznych, jeśli zależy nam na niskich rachunkach za prąd i wykorzystaniu pełni możliwości naszego systemu.

Porównanie technologii ICF z tradycyjnymi metodami budowy

W zależności od tego z jaką technologią będziemy porównywać metodę ICF, to będzie się ona różnić na wielu płaszczyznach. Wyróżniać ją będzie najwyższa energooszczędność, trwałość oraz szybkość budowy.

Dodatkowo, aby uzyskać ścianę spełniającą WT 2021, potrzebujemy konstrukcji z szalunku neoporowego o grubości jedynie 30 cm, daje nam to współczynnik U na poziomie 0,19 W/m2K. Ściana o grubości 35 cm, daje nam z kolei U= 0,14 W/m2K, a ściana o grubości 45 cm daje nam współczynnik U na poziomie 0,10 W/m2K.

Dla porównania kilka przykładów:

Główny wniosek jaki się nasuwa jest taki, że przy cieńszej ścianie uzyskujemy lepsze współczynniki energooszczędności, a co za tym idzie mamy więcej m2 do wykorzystania w naszym domu.

Jak zacząć projektowanie domu technologią ICF?

Jeśli zainteresowało Cię budowanie domu technologią ICF, pierwszym krokiem powinno być skontaktowanie się z doświadczonym projektantem lub architektem, który specjalizuje się w tej metodzie budowy. Jeśli potrzebujesz kontaktu do takiego projektanta, śmiało napisz do nas, bądź zadzwoń, a po uzyskaniu kilku informacji, przedstawimy kilka rekomendacji.

Dodatkowo w naszym newsletterze uzyskasz informacje na co zwrócić uwagę podczas współpracy z architektem i jak przygotować się do współpracy z nim.

O czym warto pamiętać projektując dom w technologii ICF?

Projektowanie domu technologią ICF przynosi wiele korzyści. Od elastyczności projektowania, przez efektywność energetyczną i akustyczną, oszczędność przestrzeni, po odporność na różne warunki. To wszystko sprawia, że uważamy, że jest to obecnie najlepsza metoda na budowę domu.